Çölyak Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR?

Çölyak, vücut savunma sisteminin glutene karşı gösterdiği hassasiyet olarak tanımlanır. İnce bağırsak rahatsızlığından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İnce bağırsak, çölyak hastalarında düzleşir ve bu da besinlerin emilimini zorlaştırır. Vücut savunma sistemi bu duruma karşı sindirim problemleri, şişkinlik, ciltte bozulmalar, halsizlik, adet düzensizliğine yol açar.


Çölyak hastalığında bilinen en iyi tedavi, gluteni bırakmaktır. Ancak gluten diyetini gıdalarla sınırlamak mümkün değil. Glutensiz bir hayata başlayacaksanız eğer kullandığınız cilt bakım ürünlerini, kozmetik ürünlerini de dikkatli bir şekilde araştırıp almalısınız. Şampuan, saç kremi, vücut losyonları, dudak nemlendirici, diş macunu, güneş kremi, makyaj malzemeleri, sabun gibi bakım ürünlerinde gluten olup olmadığına dikkat etmelisiniz.


ÇÖLYAK BELİRTİLERİ NELERDİR?


Çölyak hastalığının klasik belirtileri vardır. Bunlar genelde; ishal, kabızlık, hazımsızlık, karın şişkinliği ve gaz gibi problemlerdir. Bu bazı insanlarda değişiklik göstermekte. Bazılarında bu şikayetler olmadan hastalık ilerleyebiliyor.


Çocuklarda; ishal, karın ağrısı, büyüme-gelişme geriliği, kusma, halsizlik, diş çürükleri gibi problemler görünür. Yetişkinlerde ise; ishal ve şişkinlik fazlasıyla görünmektedir.


ÇÖLYAK HASTALIĞININ YAKINMALARI


- Geçmeyen ishal ve kabızlık

- Göz kuruluğu veya gece körlüğü

- Demir eksikliğine bağlı kansızlık

- Karında şişkinlik ve gaz

- Diş eti yaraları

- Tiroid yetmezliği

- Diş çürükleri

- Ağız kokusu

- Diş minesi kaybı

- Ağız kuruluğu

- Yemek borusunda iltihap

- Böbrek taşları

- Eklem ağrıları

- Tip 1 diyabet

- Ciltte kaşıntı ve içi su dolu kabarıklar

- El ve ayakta uyuşukluk

- Şiddetli baş ağrısı ve migren

- Vücutta denge kurmakta zorluk

- Ergenlik gecikmesi

- Çocuklarda büyüme- gelişme gerilemesi

- Depresyon

- Davranış bozukluğu

- Öğrenme güçlüğüÇÖLYAK HASTALIĞI GENETİK Mİ?


Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır fakat çoğu insan bunun farkında olmadan hayatını bile sürdürmüştür. Ailede veya sizde olmaması çocuğunuzda da olmaması anlamına gelmiyor.

Çölyak hastalığı sağlıklı insanların üçte birinde bulunmaktadır.


ÇÖLYAK HASTALARI NE YİYEBİLİR?


Eğer bir çölyak hastasıysanız gluteni hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerekir. Diyetinizi glutensiz bir şekilde hazırlayıp ona göre uygulamalısınız. Marketlerde glutensiz ürünlere erişmek daha kolay. Bu yüzden glutensiz ürünlerinizi marketlerden temin edebilirsiniz. Glutensiz doğal sebze ve meyveleri tüketmelisiniz.

87 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör