Adet Düzensizliği ve Nedenleri


Adet düzensizliği hemen hemen çoğu kadınlarda gözüken ve son zamanlarda artan bir sorun haline geldi. Genelde "benim de öyle" cümlesi bizi ne kadar normal bir şeymiş gibi rahat ettirse de bir o kadar endişe duyulması ve hastaneye gidilmesi gereken bir sorun. Adet düzensizliğinde en çok rastlanan rahatsızlıklar; kıllanma, sivilcelenme, kilo artışı ve pimi çekilmiş bomba gibi ortalıkta gezmek. Bilimsel açıdan ele aldığımızda adet düzensizliğin nedenleri şunlardır:


1. HORMONAL NEDENLER


Düzenli adet görmek için vücuttaki hormonların sağlıklı bir denge içerisinde olması gerekiyor. Adet düzeni östrojen ve progesteron etkisi altında gerçekleşir. Yumurtlamanın olmadığı zamanlar adet düzensizliği ortaya çıkıyor ve bu nedenlerden biri de hormon bozukluğu. Hormon bozukluğu sebebiyle sivilcelenme, kıllanma, kilo alma şikayetleri de fazlasıyla oluyor.


2. FİZYOLOJİK NEDENLER


Günlük hayatta yaşadığımız stres, yorgunluk, kilo alıp vermeler, beslenme tarzındaki değişiklikler, iklim veya çevre değişikliği, kronik hastalıklar, ağır egzersiz, kullandığımız bazı ilaçlar (özellikle de antidepresan ilaçları, kan inceltici ilaçlar) adet düzensizliğine yol açıyor.


3.POLİKİSTİK OVER SENDOROMU


Adet düzensizliklerinin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri. Bu rahatsızlıklar erken dönemde adet düzensizliği, tüylenme, sivilcelenme sorunları, gebe kalmakta zorluk yaşama, uzun zamanda diyabet, kiloya bağlı tansiyon ve rahim çeperinde kalınlaşma gibi sorunlar ortaya çıkar.


4. DİYABET HASTALIĞI


Diyabet hastalığı veya diyabet hastalığını oluşturan komplikasyonlar adet düzensizliğine yol açar. Bunların en başında da maalesef kilo problemleri geliyor. Özellikle de orta yaşlardaki kadınlarda kilo probleminden kaynaklanan adet düzensizliği oluşur. Bir kadında kilo ne kadar fazlaysa adet gecikmesi de o kadar artar. Sağlığınız için sağlıklı şeyler yemeyi deneyin ve diyet yapmaya özen gösterin.


5. TİROİT HASTALIKLARI


Tiroit hormonlarının yetersiz salgılandığı durumlarda hipotiroidi, aşırı salh-gılandığı durumlarda da hipertiroidi adet düzensizliğine etki eder. Prolaktin seviyesi artarsa kanama da azalır. Prolaktin seviyesinin artmasının sonucu hipofiz bezinde oluşan adenom miktarından dolayı kanama azalır ve adet düzensizliği oluşur.6. HAMİLELİK KOMPLİKASYONLARI


Ne kadar çok belirtiler saysak da bunlardan biri hamilelik olabiliyor. Eğer bir ilişki yaşamışsanız bundan sonra oluşan adet düzensizliği gebelik belirtileri de olabilir. Bazı kişilerde lekeler ve fazla kanama oluşabiliyor. Bunun sebebi de dış gebelik olabiliyor. Bunun için test yapmak ve doktora gözükmek en doğrusu.


7. YUMURTALIK KİSTLERİ


Üreme çağındaki her kadında yumurtalık üretimi farklıdır ve yumurtalıklar over kistleri üretebiliyor. Bu durum her kadında farklı reaksiyonlar gösterse de genellikle adet düzensizliği oluşur. Yumurtalarda oluşan kistler, yaşanan adet döngüsü üzerinde etkisi fazla olmakla beraber iki adet arasında ara kanamalara ve adetin kesilmesine dek birçok etkiye yol açabiliyor. Bazı kadınlarda vücutlarında kistler belirti göstermese de bazılarında bir anda göstermeye başlıyor.


8. RAHİM İLE İLGİLİ NEDENLER


Rahim duvarındaki miyomlar çoğu zaman aşırı kanamaya eğilimlidirler. Adet kanamasını artırarak demir eksikliği anemisi, çarpıntı ve halsizliğe yol açarlar. Rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri adet düzensizliği nedeniyle de ortaya çıkabiliyor.


96 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör