Avukat Nasıl OlunurAvukat olabilmek için öncelikle sözel yeteneğiniz olması lazım. Bu meslek sessiz ve asosyal kişiler için çok zorlayıcı olur. B yüzden sözel yeteneğinin yanında konuşkan, kendinizi rahat ifade edebilmeniz gerekli. Bol bol ceza, medeni, idare hukuk gibi konularla iç içe olacağı için ezberinin de iyi olması gerekli. Birçok maddeyi ezberlemeniz istenecektir. Bu yeteneklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri açıklayalım.


Avukat Nasıl Olunur?

Öncelikle liseden mezun olmanız ve üniversite sınavına girip TM den istenilen puanı elde etmeniz gerekli. Tercihlerinizi 4 yıllık olan Hukuk Fakültelerinde kullanacaksınız. Hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukatlık stajına başlıyorsunuz. Bu staj yaklaşık bir yıl sürüyor. Bu sürenin yarısını mahkemelerde ya da 5 yıllık iş deneyimi olan bir avukatın yanında geçiriyorsunuz. Staj vaktinde herhangi bir büroda çalışamazsınız.


Avukatlık stajınız bittikten sonra Türkiye Barolar Birliği'ne başvuruyorsunuz. Stajınızı yaptığınızı gösteren belgeyi sunup avukatlık ruhsatını almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Baro, gerekli araştırmayı yaptıktan sonra uygun görünce size ruhsatı veriyor.


Avukat olmak için gerekli şartlar nelerdir?

  1. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.

  2. Hukuk fakültesi mezunu olmak

  3. Mülga şartı

  4. Kayıtlı olacak büronun ikametgahında bulunmak

Avukat maaşları ne kadar?


2020 avukat maaşları kamu ve özel sektörde çalışan avukatlara göre değişiklik göstermektedir. Kamuda çalışan avukatların en düşük aldıkları maaş 5224 TL dir.


57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör