Böbrek Taşı Tedavisi Sonrası Yeniden Taş Oluşabilir Mi?

Böbrek Taşı Tedavisi Sonrası Yeniden Taş Oluşabilir Mi?

Böbrek taşı düşüren insanların bu konuda dikkat etmesi gerekir. Bu durum böbrek taşı düşüren insanlarda tekrar nüksedebilir. Böbrek taşının düşürülmesindeki faktörler hastalarda devam edebilir. Bunlar ailesel, genetik, coğrafi, iklimsel faktörler ve diyet alışkanlıkları olabilir. Bireylerin doktor yardımı ile bu hayat tarzlarını değiştirmeleri gerekebilir. Hızlı yenilen gıdalardan uzak durulması ve bol sıvı tüketilmesi bu durumda olan insanların yararına olacaktır.

Az sıvı tüketen insanların sıvı tüketimini artırması gerekecektir.

Egzersize ağırlık verilmesi de yine böbrek taşı düşürmüş hastalar için önemlidir. Kış aylarında C vitamini içeren meyvelerin tüketilmesi yaz aylarında ise limonatanın fazlaca tüketilmesi taş oluşumunun engellenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Doktor kontrolünde verilen potasyum sitrat içeren ilaç idrarın yapısın değiştirmektedir. Taş oluşma riski olan insanlara bu ilaç verilebilir. İlacın ne süreyle kullanılacağı ise doktor tarafından belirlenmektedir ancak bazı hastaların bu ilacı uzun süre kullanması gerekebilmektedir. Taşı oluşturabilecek faktörlerin ortadan kaldırılması taşın yeniden nüks etmesini önlemek için oldukça önemlidir.

Böbrek taşını cerrahi müdahale olmadan düşürmek kişiye oldukça acı vermektedir.

Öyle ki doğum yapmış kadınlar daha sonra taş düşürdüklerinde bu acının doğum sancısından daha yoğun olduğunu söylemişlerdir. Bu durumda acı ağrı kesicilerle engellenmeye çalışılmaktadır. Fakat her bireyin her ağrı kesiciyi kullanabileceğini söylemek yanlış olacaktır. Özellikle mide rahatsızlığı olan insanlar bir takım ağrı kesicileri kullanamamaktadır.

Bazı durumlarda ağız yolu ile alınan ağrı kesiciler de fayda sağlamamaktadır. Acının bu denli fazlalaştığı durumlarda sağlık kurumlarından yardın almak gerekmektedir. Damar yolu ile verilen ağrı kesiciler bu durumlarda işe yaramaktadır. Böbrek taşı yerinden oynayarak idrar kanalına düşmüşse idrar çıkarmada bazı sorunlar yaşanabilir. İdrar çıkarırken yanma görülebilir. İdrardan kan gelme olasılığı da vardır. Yerinden oynayan taş bazı dokulara zarar verebilmekte bu durum ise kanamaya sebep olmaktadır.

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör