Boğaz Ağrılarında Bitkisel Çay Önerileri

Boğaz Ağrılarında Bitkisel Çay Önerileri

Sebebi ne olursa olsun boğaz ağrılarını hafifletmek için sıklıkla kullanılır bitki çayları. Aynı zamanda öksürüğü de hafifleterek boğazın daha fazla tahriş olmasını da engeller.

Adaçayı:

Özellikle soğuk algınlığına bağlı durumlarda etkili olur. Boğaz enfeksiyonu ve öksürükte olumlu sonuçlar sağlar. Anti-mikrobiyal ve anti-enflamatuardır, ağrıyı azaltır. İçine limon damlatılarak ya da daha iyisi bir dilim limon ile servis edilerek kullanılabilir. Bal ile tatlandırılabilir.

Zencefil Çayı:

Bir çay kaşığı kadar taze rendelenmiş zencefili, bir bardak kaynar suyun içinde 5 dakika kaynatılır ve suyu süzülür. İçine konulacak bir dilim limon ve bal ile tatlandırılarak içilir. Özellikle üst solunum yolu rahatsızlıkları ve boğaz ağrılarında kolay tedavi yöntemlerinden biridir, boğazı yumuşatır. Zencefil çayını hamileler de kullanabilir. Ancak rendelenmiş zencefil uzun süre suyun içinde tutulur ise tadı acır. Bu nedenle kısa süre demlenmelidir.

Nane – Limon Çayı:

İki dilim limon ve 7 – 8 taze nane yaprağı bir bardak su ile 5 dakika kaynatılır, suyu süzülür. İçine yarım limon suyu ve bal ilavesi ile büyük bir fincan içilebilir.

Nar Çayı:

Nar boğaz ağrısına iyi gelen şifalı meyvelerdendir. Narın kabuğu meyvesi ile birlikte rendelenir. Bir yemek kaşığı kadar rende nar, bir büyük fincan kaynamış suyun içine atılır ve 3 dakika kaynatılır. Suyu süzülür, bal ile tatlandırılarak içilir.

Meyan Kökü Çayı:

Uzun yıllardır kullanılan bitkilerden biridir. Özellikle ağız içi yaraları, ülser ve alerji gibi nedenler ile boğaz ağrıları yaşanıyor ise tavsiye edilir. Bitkinin çayı sıcak ya da soğuk içilebilir. Ancak dikkatle kullanılması gerekir, yoğun kullanımlarda tansiyonu çıkardığı bilinmektedir. Potasyumu düşürebilir. Ayrıca hazırlanan bu çay ile günde 3 – 4 defa gargara yapılır ise ağız içi yaralarında daha da faydalı olacaktır.

BOĞAZ AĞRILARINDA NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİDİR?

Tüm tedbirlere rağmen;

· Boğaz ağrısı bir haftadan fazla sürüyor ya da şiddetinde bir azalma olmaz ise,

· Yutkunmada ya da nefes almada büyük bir zorluk devam ediyor ise,

· Boyunda acıyan bir şişlik var ise,

· Bir haftadan uzun süren bir ses kısıklığı yaşanıyor ise,

· Tükürük ya da balgamda kan görülür ise,

· Şiddetli yorgunluk düzelmiyor ise,

· İdrarda azalma var ise,

· Sık sık tekrarlayan boğaz ağrıları oluyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör