Cilt Bakımı Nasıl Yapılır


Cilt bakımı herkesin yapması gereken bir temizliktir. Kirlerden arınmak için duş alıyorsak yüzümüzdeki kirlerden de kurtulmak için her gün cilt bakımını yapmaya özen göstermeliyiz. Çünkü gün içinde yüzümüz bir ton kiri kendine çeker. Cildimizi temizlemek için kullandığımız ürünler kadar sırası da çok önemli. Bunları doğru sırasıyla anlatalım;


TEMİZLİK

Cildimiz tüm gün dış etkilere maruz kaldığı için, cilt bakımının ilk adımı temizlemektir. Cildimizi sabun veya yıkama jelleri ile temizledikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz. Ayrıca diğer ürünlere geçmek için de uygun zemini oluşturmuş olursunuz. Kirli bir yüze uygulayacağınız maskeler işe yaramaz. Yüzünüzdeki makyajı çıkarmak için makyaj temizleme sularından yardım alın. Temizlediğiniz makyajdan sonra yüzünüzü sabun veya temizleme jelleriyle kirlerden iyice arındırın.


YATIŞTIRMA

Hassas bir cilde sahip olsanız veya olmasanız da temizlenen her cilt hassaslaşır. Bu yüzden cildinizi yatıştırmak, dinlendirmek amacıyla tonikler kullanabilirsiniz. Bazı kızlar tonik olarak gül suyu kullanmayı tercih ediyor. Eğer bir toniğiniz yoksa gül suyu kullanabilirsiniz. Tonikler cildi yatıştırmanın ve dinlendirmenin dışında da derin temizlemek için birebir. Bazı kişilere tonik kullanmak iyi gelmediği söylenir ama ciltten cilde değişir bu. Kullanmak isterseniz bu adımı da temizlikten sonra uygulamanızı tavsiye ederim.


SORUNA ODAKLANMA

Tüm cildinizde olmasa da belli bölgelerinde sivilce, tahriş, egzama gibi cilt sorunları varsa özellikle onlara odaklanmanız daha iyi olacaktır. Akne kremi veya doktorunuzun önerdiği kremleri kullanabilirsiniz. Bu adımda önemli olan yüzünüzdeki tüm sorunlara odaklanmak. Bu aşamada kremlerinizi kullandıktan 5-10 dakika sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.


KİŞİYE ÖZEL BAKIM

Herkesin cilt tipi farklı olduğu için sizin sorunlarınıza odaklı olarak serumlar kullanmalısınız. Cilt tipinize uygun mükemmel sonuçlar veren serumlar var. Bu adımda o serumlardan kullanıp yoğun bir bakım sağlamış olacaksınız. Bu adımı da yaptıktan sonra 4. adımınızı tamamlamış olacaksınız.


GÖZ ÇEVRESİ

Cilt bakımı yapılırken genelde en çok ihmal edilen yer göz çevreleridir. Bedenimizin yorulduğu kadar gözlerimiz, göz kapaklarımız da çok yorulur. Uyku düzensizliği bile gözlerimizin çökmesine, göz çevremizin morarmasına neden olur. Bu nedenle bu aşamayı atlamamaya dikkat edin. Göz çevreleri için güzel bakım sağlayan kremler veya nemlendiriciler var. Bunları uyguladıktan sonra son aşamaya geçebilirsiniz artık. Ve şunu unutmayın ki, erken yaşta yapılan bakım erken yaşlanmanızı engeller.


NEMLENDİRME

Kuru, yağlı veya karma olan bütün ciltler nemlendirilmelidir. Çünkü derinizin altı yağlı dahi olsa derinin üzerine uyguladığınız bakım kurutmuş veya hassaslaştırmış olabilir. Bu yüzden de her bakımdan sonra cildinizi cilt tipinize uygun kremlerle, nemlendiricilerle nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
67 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör