En Sağlıklı Besinler

Güzel dünyamızda yetişen birbirinden çeşit sağlıklı besinler var ve bunlar besin değer, açısından çok yüksek vitaminlere sahip. Besin açısının dışında hastalıklara iyi gelen birçok ürünler var. Bunları sizler için araştırıp derledik.


BAL

Her derde deva olan bal, enerji verir, direnci artırır. Öksürük, astım, tansiyon hastalıklarına da çok iyi gelir. Ayrıca çok bilinmese de yanık tedavisinde kullanılır. Mide rahatsızlığınız varsa her gün bir tatlı kaşığı yerseniz zamanla mide rahatsızlığınız geçer.


YUMURTA

Besin değeri açısından proteini yüksek olan bir üründür. Protein kas gelişiminde ve kemik sağlığını koruma açısından önemlidir. Cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Sadece protein değil, A vitamini, D vitamini, B12, demir kaynağı da içerir.


CEVİZ

Vücuda bakır, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi mineraller sağlar. Bu mineraller büyüme ve gelişme, sindirim ve sperm üretiminde katkıda bulunur.Daha uzun yaşamınızı sağlar. Bağışıklığı artırır. Beyin gelişimimiz için yani zihnimizi güçlendirir. Yapısı olarak da beyine benzetilir. Her sabah iki tane ceviz tüketmeniz yeterli olur sağlığınız için.


KEFİR

Fermente süt içeren ürünlerden oluşan yoğurttan sonra önemli bir yer tutar. Protein, yağ ve karbonhidrat içeriği dengelidir. Besin değeri yüksek olan kefir, çocukların gelişiminde büyük rol oynar. Bağışıklık sistemine ve sindirime yardımcı olur. Kemik sağlığına destek olur.


MUZ

Lif açısından oldukça zengin olan muz, sindirime yararlıdır. Potasyum açısından zengin olan muz, böbrekler için de faydalıdır. Muz, kalp sağlığımız için çok faydalıdır. Kan basıncını dengeler. Saçları güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca tok tutma özelliği vardır.


YOĞURT

Zengin mineral ve vitamin içeriği sayesinde günlük beslenmemizde önemli bir besin kaynağıdır. Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Kemik gelişiminde yardımcı olur. Vücut direncini artırır. Kalp damar hastalarına birebir iyi gelir. Vücudumuzun sindirim sistemine yardımcı olur. Mümkün oldukça ev yoğurdu kullanmaya özen gösterin.


ZEYTİNYAĞI

Karaciğeri temizler, sindirimi düzenler, metabolizmayı hızlandırır, kemikleri güçlendirir, cildi korur, saç bakımına etkisi oldukça yüksektir ve kan basıncını düzenler.


TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Günümüzde sık tercih edilen buğday ekmeği, lif, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Uzmanların ve diyetisyenlerin özellikle önerdikleri ekmektir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirimi kolaylaştırır, kilo vermeye yardımcı olur.


AHUDUDU

Frambuaz olarak da bilinen eşsiz lezzete sahip bir meyvedir. Yararları oldukça fazladır. Bademcik ve göz iltihaplarına yararlı. Vücutta biriken toksinleri dışarı atar. Kilo vermek isteyenler özellikle bu meyveden tüketmeli.


PORTAKAL

Kan basıncını düzenleri,, kolesterol seviyelerini düşürür, kalp sağlığını teşvik eder, diyabet tedavisine yardımcı olur, cilt yaşlanmasını geciktirir ve böbrek taşlarını önler.


NAR

Antioksidan açısından en zengin meyvelerden biridir. C vitamin kaynağıdır. Kanseri önler, hafızayı korur, sindirim hastalıklarının gelişmesine engel olur, vücuttaki iltihaplanmayı artırır, kalbi ve damarları korur ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.


DOMATES

Çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bulunur. Kanser, şeker hastalığı, böbrek taşı, felç, kalp krizi, obezite gibi sağlık sorunlarını önler.


MANTAR

Mantar, demir ve protein açısından çok zengindir. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci artırır. Mümkün oldukça organik tüketmeye çalışın.


KİVİ

Günlük C vitaminini 1 kiviyle karşılayabilirsiniz. Magnezyum ve potasyum oranı yüksektir. Değişik tadıyla besin değeri yüksek bir meyvedir. Grip ve nezlede faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nefes açıcı etkisiyle astım hastalarına iyi gelir. Kan sulandırıcı özelliğine de sahiptir.


AVOKADO

Potasyum insanların pek fazla alamadığı bir besindir. Avokadoda fazlasıyla mevcuttur. Kalp krizi, felç, böbrek yetmezliğini önlemek için yeterli derecede potasyum alınması gerekir bu yüzden de avokado tam ideal bir besindir. Alzheimer olmanızı da engeller.


SALATALIK

Besleyicidir, kansere karşı koruma sağlar, su ihtiyacını karşılar, vücudu arındırır, kilo vermeye yardımcı olur, kemikleri güçlendirir, cilt bakımında etkilidir, baş ağrısını dindirir.


TARÇIN

Antioksidan içeriği yüksektir, enfeksiyonlara karşı korur, diyabet hastalıklarına karşı savaşır, emziren annelerde süt üretimini artırır, kilo vermeye yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır.


SARIMSAK

Kokusu ne kadar rahatsız edici olsa da besin değeri çok yüksektir. Yemeklerde sık kullanılan bir üründür. Çoğu hastalıkları önlemek için sarımsak kullanılmıştır. Kanserin birebir düşmanıdır. Kanser hücresini yok etmeye yetecek besin değerine sahiptir. Kan şekeri seviyesini düşürür, atardamar kireçlenmesinin önüne geçer, yüksek tansiyonu düşürür, bağırsak kurtları veya vücuttaki parazitleri öldürür, idrar sökücü özelliği vardır, cilde ve saça iyi gelir.


SOĞAN

Kanserle savaşır, iltihap ve alerjileri önler, sağlıklı nefes almamızı sağlar, ağız sağlığı için önemlidir, göz sağlığını geliştirir, düşük kan seviyesini dengeler.


LİMON

C vitamini yüksek olan limon, pH değerini dengeler. Karaciğeri temizlemede yardımcı olur. Bağırsakları temizleyerek kilo vermeye de yardımcı olur. Böbrek ve safra taşlarında etki eder. Kansere karşı koruyucu özellik taşıyan bileşenler içerir. Yüksek tansiyonu dengeler.


HAVUÇ

Havucun vücuda son derece önemli faydaları vardır. Özellikle de göz sağlığı için tüketilmelidir. Havuç kuvvet verir. Vücutta kaybolan mineralleri yerine koyar, kansızlığa karşı iyi gelir.


BROKOLİ

Kansere karşı korur, vücudunuzu temizler, kalp dostudur, kilo vermenize yardımcı olur, kemik ve dişlerinizin gelişimine fayda sağlar, karaciğeri korur, hamileler için çok faydalı ve metabolizmayı hızlandırır.


HİNDİSTAN CEVİZİ

Çiğ olarak tüketilmesi, bronşite, boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonunu önler. Yağ yakarak enerjiyi arttırır. Saç ve cildin sağlıklı gözükmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi suyu sterildir ve hamileler için çok yararlıdır. Enfeksiyon ve hastalıkları önler.


62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör