İştah Kesen Yiyecekler


Yazın gelmesiyle beraber herkes kilo vermek için kararlar alıp diyet uygulamaya başlıyor. Yiyerek zayıflamak isteyen ve boğazına düşkün çok insan var. Tok tutan ve açlık hissinizi bastıracak yiyecekleri sizler için araştırdık. Bunlardan bazılarını illaki sizler de biliyorsunuzdur ama daha fazlasını öğrenmeniz için bilgileri sizler için derledik.


Abur cuburlara düşkün olan kişiler her öğün tüketmek istiyorlar ama bu sayacağımız ürünleri tükettiğiniz sürece abur cubur yeme isteğiniz de bir süre sonra azalacaktır.

İşte karşınızda iştahınızı kesmek için o muhteşem yiyecekler;


YULAF EZMESİ

Yulaf ezmesi tadı tuzu yok diye çok tercih edilmese de tok tutmaya birebir ürün bu. Kahvaltılarınızda, öğlen yemeklerinizde her alanda kullanabilceğiniz tam bir karbonhidrat, potasyum, magnezyum deposudur. Süt, yoğurt, yumurta ile kullanabilirsiniz ve hatta kurabiyeler bile yapabilirsiniz.


ELMA

Elmanın iştah kesme ve tok tutma durumunu genelde herkes bilir ama biz yine de söyleyelim. Özellikle de ara öğünlerde tüketmeniz gereken bir meyvedir. Tok tutması açısından en çok tercih edilen üründür. Boğazına düşkün olanlar bunu bazen kaçırsa da sizler ara öğünlerinizde elma tüketmeye özen gösterin. Ayrıca elmanın tok tutmasının dışında cilde güzellik kattığını da biliyor muydunuz? Elmanın içindeki enzimler cildimizi sağlıklı besler ve güzelleştirir.


SALATA

İştah kapatmada başrol olan ve diyet listelerinin en başında gelen salata, tok tutmaya birebir. Ayrıca kilo aldırmaz ve bolca yeşillik de kullandığınız zaman daha çok tok tutmuş olursunuz kendinizi. Uzun süre aç kalmaktansa bol yeşillikli salata yapıp tüketmek daha faydalı olur hem sağlığınız hem de diyetiniz için.


YUMURTA

Protein kaynağının yüksek bulunduğu yumurtayı her gün tüketmenizi tercih ederim. Sabah kahvaltılarınızda bir tane dahi olsa yemeniz protein kaynağınızı sağlar ve ayrıca da tok tutmaya birebir. Sabah yiyeceğiniz bir yumurta bile sizi tok tutmaya yeterli olur.


YOĞURT

Kalsiyum ve proteinin birleşmiş güçlü hali olan yoğurt, birçoğumuzun vazgeçilmezi. Diyetlerin başında gelir. Yoğurtla her türlü kürleri deneyip yiyebilirsiniz. Yoğurdun tok tutması yanı sıra vücudunuza ve sağlığınıza da çok iyi gelir.


TARÇIN

Mis gibi kokan tarçın, iştahınızı kesmekte birebir. Çünkü kendisi ünsülin direncini dengeler ve bu da uzun süre bizi tok tutmayı sağlar. Koleserolün ve kan şekerini dengeleyen ihtiyacını sağlayan tarçın, tatlı ihtiyacımızı da karşılıyor. Tatlı krizine girdiğinizde bir çay kaşığı bitki çayınıza, suyunuza katıp içebilirsiniz. Sadece içeceklerinizle bile kendinizi tok tutabilirsiniz.


KARNABAHAR

Karnabahar seveni de sevmeyeni de bir hayli fazla. Karnabahar, iştah kapatan önemli yiyeceklerden biri. Bunun nedeni ise lif bakımı yüksek bir sebze. Karnabaharı mutfağınızda yer edinmeyi eksik etmeyin.


BROKOLİ

Tıpkı karnabahar gibi iştah kesen diğer sebze brokolidir. Üstelik birbirine çok benzeyen iki sebze besin açısından da benzerlik gösterir. Brokoli de besin lifi açısından zengindir. Bu da midenize uzun süre tokluk hissi yaratır.


LEBLEBİ

İştah kapatmada birebir olan leblebi aynı zamanda mideye çok iyi gelir. Bu nasıl oluyor derseniz, midenizde olan asidi emer ve açlık hissiniz azaltır.


BAKLAGİLLER

Sofrada baklagillere yer açmayı ihmal etmemelisiniz. Barbunya, mercimek, fasulye, nohut vb. gaz yapıyor nedeniyle evlerde fazla tüketilmiyor. Oysa içindeki maddelerle bizim sağlığımıza katkısı fazlasıyla var. Tok tutma yönünden ise bire birler. Bu yüzden tüketmekten çekinmeyin.


83 görüntüleme0 yorum