Koroner Arter Kalp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Koroner Arter Kalp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudunda dolaşım sisteminin devamlılığını sağlayan ve bir pompa görevi gören kalp, akciğerler tarafından temizlenen kanı, kendisini oluşturan kas kitlesi sayesinde vücuttaki tüm organlara pompalar. Kalbin bu pompalama işlemini düzgün yapılabilmesi için kendi kas kitlesinin de temiz kana ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kanı taşımakla görevli damarlara koroner arter, bu damarların hastalığına da koroner arter hastalığı denmektedir. Yeni çağın hastalığı olarak kabul gören koroner kalp hastalığı, ölüm sebepleri sıralamasında üst sıralarda yer almakta ve ülkemizde 2 milyonun üzerinde koroner kalp hastası olduğu bilinmektedir. Kalbi besleyen damarların çeşitli sebeplerle daralması sonucunda göğüs ağrısı, kalp krizi ve ölümlere neden olabilen koroner arter hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Damar hastalıkları genellikle ilerleyen boyutlara ulaşmadıkça bir belirti göstermezler. Hastalık sinsi bir şekilde başlar ve ilerleyen zamanlarda çeşitli belirtiler göstermeye başlar. Göğüste nadiren de olsa istirahat halinde, genellikle efor sarf edildikten sonra ağrılar olur. Bu ağrılar ezici, nefes almayı zorlaştırıcı, sıkıntı verici, bazen de yanma ve acı şeklinde olabilir. Ağrılar genellikle alt çene kemiği, kol, boyun ve karnın üst kısmı veya sırtta da hissedilir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalarda, rüzgarlı havalarda hissedilebilir. Bu ağrılar 3 dakika ila 30 dakika arasında sürebilmektedir. Yorulmayla ortaya çıkan ve istirahat halinde hafifleyen bu ağrılar hissedildiği durumda en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Kimlerde Görülebilir?

Koroner kalp ve damar hastalıkları ilerlemiş yaştaki kişilerde, genellikle erkeklerde, şeker hastalarında, yüksek tansiyonu olanlarda, aşırı kilolu kişilerde görülebilmektedir. Kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı ve sigara kullanımı riski yükseltmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp ve damar hastalıkları ölümcül etkiye sahip olduğu gibi, yaşam kalitesini de kötü yönde etkilemektedir. Bu hastalıklar alınacak basit önlemlerle önlenebilir veya geciktirilebilir. Düzenli ve dengeli beslenmek, orta tempoda günlük yürüyüşler yapmak, yaşa ve sağlık durumuna göre spor yapmak, fazla kiloları vermek, aşırı tuz tüketiminden kaçınmak, yağlı yiyeceklerden ve hamur işlerinden uzak durmak, beyaz et tüketmek, sigara ve alkol tüketiminden uzak durmak alınacak önlemler arasındadır.

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör