Okullar Ne Zaman AçılacakMilli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların ne zaman açılacağını tarihiyle beraber açıkladı. Okullar belirlenen sürede açılacak mı? Kovid-19 için alınan önlemler neler?


Okullar Ne Zaman Açılacak?

81 ile gönderilen genelgede okulların 31 Ağustos 2020 de açılacağı kararlaştırıldı. 18 Haziran 2021 de kapanacağı açıklandı.


Okullarda Nasıl Önlemler Alınacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dört ayrı senaryo üzerinde çalıştıklarını belirtti. TSE ve MEB'in ortaklaşa hazırladığı "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu" nun Kovid-19'a karşı önlemlerin hepsini kapsadığını ve bütün salgın hastalıklara karşı hazırladıklarını açıkladı.


Ateşi yüksek olan öğrenci okula gelmeyecek.


Önlemler okul bahçesinden itibaren başlayacak. Okuldan içeriye girmeden ateşler ölçülecek, okulda Kovid-19 belirtisi gösteren çocukları Sağlık Bakanlığının yönergeleri doğrultusunda bir sağlık kuruluşuna sevk edilecek.


Tenefüslerde aralıklı olarak sürekli anons yapılacak.


Zorlanan öğrencilere öğretmenlerimiz her daim yardımcı olacak.


Öğretmenler odasındaki koltuklar sosyal mesafe kuralına uygun yerleştirilecek.


Veliler çocukların ateşine evde de devamlı bakmaya özen göstersinler. Ateşi yüksek olan çocuklarını okula göndermeyip, okula bildirmeleri gerekir.


Öğrencileri için gelen veliler zorunlu olmadıkça içeri girmeyecekler.


Okul dışında toplantılar sağlanmaya çalışılacak.


Hijyene büyük ölçüde dikkat edilecek.


"Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak bizim görevimiz okulları açmak, açık tutmak. Okulların açılması için her türlü hazırlığımızı en küçük ayrıntısına kadar devam ettiriyoruz. Bunu yaparken de sadece MEB olarak bakmıyoruz meseleye, diğer bakanlıklarımızla da etkileşim içindeyiz. Çünkü bu ulusal, toplumsal bir konu.


53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör