Tüp Bebek Tedavisinde Erkeğin Rolü

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeğin Rolü

Günümüz dünyasında, genetik ve yapısal bozuklukların haricinde radyasyon, sağlıksız beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı ve kişisel tercihler, insanların üreme yeteneklerini azaltmaktadır. Çiftlerden herhangi birindeki sorunun, üreme için olumsuz olması ile ortaya çıkan kısırlık, geçmiş zamanlarda kadınların kusuruymuş gibi görülmekteydi. Fakat bu durum her iki taraftan da kaynaklı olabilmektedir. Günümüzün gelişen tıp dünyası, çeşitli tedaviler ile kısırlık sorununu çözmüş ve evli çiftlerin çocuk sahibi olmalarını kolaylaşmıştır. Sperm bozukluklarına bağlı kısırlık oranı günümüzde %50 civarında olup, tüp bebek tedavisi doğal yollarla gebe kalınamaması durumunda en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Tüp bebek tedavisinde erkeklerin rolü ve yapılması gerekenler en az kadınların kadar yüksektir.

Erkeklerde Kısırlığa Neden Olan Etkenler:

Sperm bozukluklarına bağlı kısırlıklarda, sigara ve alkol kullanımı, stres, yorgunluk, uykusuzluk, aşırı ilaç kullanımı, çevre ve çalışma koşulları, obezite, hastalıklara bağlı enfeksiyonlar, radyasyona maruz kalma ve diğer genetik sebepler erkeklerde kısırlığa yol açmaktadır. Bu durumlar erkekte sperm kalitesinin bozulmasına ve dölleme yeteneğinin etkilenmesine sebebiyet vermektedir. İdeal vücut kilosunun üzerindeki erkeklerde, özellikle obezite hastalarında sperm sayısı ve sperm kalitesinde ciddi düşüler görülmektedir.

Erkeklerde Kısırlığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir:

Gebeliğin sağlanması için, sperm kalitesi bozulmuş erkeklerde öncelikle sperm kalitesinin düzeltilmesi amacıyla destek tedavileri uygulanmalıdır. Çok nadir olmakla birlikte bu tedaviler sonunda doğal gebelik oluşmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde problemli, kalitesi düşük ve yetersiz spermlerle dölleme işleminin yapılması gebelik oranını düşürmekte ve çiftleri olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple tüp bebek tedavilerinde döllemenin spermlerin en kaliteli düzeye ulaştığında yapılması büyük önem taşımaktadır.

Gebelik sorunu yaşayan çiftlerde bazen her şey normal gözükse bile, gebelik sağlanamamaktadır. Bu sebeple tüp bebek tedavisine başlamadan önce bir takım testler mutlaka yapılmalıdır.

· SDI Testi: Spermin genetik altyapısını inceler

· HBA Testi: Spermin yumurtayı dölleyebilme yeteneğini inceler

· Morfoloji Testi: Spermin şeklini analiz eder

· Spermiyogram Sperm sayımı ve kaliteli sperm sayısını inceler

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör