Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir? Koronavirüs aşısını bulan çiftSon günlerde dünyada ve ülkemizde sık konuşulmaya başlayan Uğur Şahin ve Özlem Türeci çifti koronavirüs aşısını buldu. BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen aşının Kovid-19 hastalığına "%90'dan daha fazla etkili olduğu" açıklandı.


Elde ettikleri sonuç ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada konuşulmaya başladı. Bu başarının ardında Türk doktorlarımızın olması bizi fazlasıyla gururlandırdı. Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz."


Dünya'yı kurtaran çift olarak bilinen Uğur Şahin ve Özlem Türeci büyük bir adıma imza atmış olmakla beraber kim oldukları sıkça merak edilen kişiler oldular.


BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin elde ettikleri sonuçların "bir dönüm noktası" olduğunu söyledi.

Prof. Uğur Şahin, "Aşının antikor tepkisine bağlı olarak her yıl, iki yılda bir ya da beş yılda bir yapılması gerekebileceğini vurguladı." "Bu kış zorlu geçecek. Bu kış aşımızla enfeksiyon rakamları üzerinde büyük bir etkimiz olmayacak. Fakat her şey yolunda giderse, aşıyı bu kış sonunda veya gelecek yıl başında dağıtmaya başlayacağız.

Bu yaza kadar büyük bir etki olmayacak. Yaz enfeksiyon hızı düşeceği için bize yardımcı olacak. Mutlak surette gerekli olan şey, ilkbahara kadar ya da sonbahardan önce yüksek aşılama oranına ulaşmamızdır.

Bu gelecek sonbahar öncesi tüm bağışıklık aşılamasının başarıyla tamamlanması anlamına geliyor. Bunun gerçekleşeceğine eminiz zira, birçok aşı şirketinden tedariklerini artırması istendi. Yani gelecek yıl normal kış yaşayabiliriz." şeklinde konuştu.


Peki ya Dünya'yı kurtaran bu çift kimdir? Uğur Şahin kimdir? Özlem Türeci kimdir? Evliler mi?UĞUR ŞAHİN KİMDİR?


Prof. Dr. Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 İskenderun doğumlu olup 4 yaşında ailesiyle Almanya'ya taşınıp orda yaşamlarına devam ettiler. Ailesi Köln'de Ford fabrikasında çalışıyorlardı. Kendisi bilime ve araştırmaya küçük yaşta meraklıymış. Kanser üzerine Alman televizyonunda hazırlanan "Ölümsüzlük Öldürücüdür" programını izleyen Uğur Şahin, 19'uncu yüzyılda modern bağışıklık sistemini bulan ve kansere karşı ilk kez kemoterapiyi geliştiren Paul Ehrlich'i kendisine örnek alarak Köln Üniversite'sinde tıp okudu. Profesörünün teklifi üzerine Homburg Saar'daki üniversitede çalışmaya başladı. Kansere karşı araştırmalarla adını duyurmaya başlayan Prof. Uğur Şahin. kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi birbirinden ayırıp, kanserli hücreyi yok eden bir aşı geliştirdi. Prof. Dr. Uğur Şahin COVID 19'un yayılması üzerine bu alana yönelip araştırmalarını sürdürdü.ÖZLEM TÜRECİ KİMDİR?


Şirketin kurucularından olan Özlem Türeci, 1967 doğumlu olup 53 yaşındadır ve aynı zamanda Uğur Şahin'in eşidir. Kendisi Almanya Lastrup'ludur. Dr. Özlem Türeci, on yıl boyunca Klinik Bilimsel Danışma Kurulu'nda görev yaptıktan sonra 2018'de BioNTech Tıp Şefi oldu. 53 yaşındaki Türeci aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör