Ucuz Tatil Yapmanın YollarıTatil yapmak hemen hemen herkesin hayalidir. Uzun süre stresli ve yoğun bir temponun ardından dinlenmek ve kafamızı rahatlatmak isteriz. Bu yüzden evde oturmaktansa tatile gitmeyi hepimiz daha çok severiz. Bütçemiz buna el vermediğinde kara kara düşünüp canımızı sıkarız. Canınızı sıkmadan önce bütçenizi belirleyin ve söyleyeceğim adımlara dikkat ederek güzel bir tatile çıkmak için hazırlanın.


Tatil Zamanlamasını İyi Ayarlayın


Herkes en çok tercih edilen turistlik yerlere gitmek ister. Sosyal medyada sürekli karşılaştığımız güzel tatil yerleri var. Fakat turistlerin de akın ettiği yerlere gitmek için uygun zamanı beklemelisiniz. Yoğun olan sezonda giderseniz uçak biletleri olduğundan daha yüksek maliyete neden olur. Bu yüzden uygun zamanı ve yoğun olmayan zamanı bekleyin ve kendinizi ona göre ayarlamaya çalışın. Özellikle de küçük sahili olan beldeleri tercih ederseniz konaklama, alışveriş, yeme içme size daha uyguna gelebilir. Gideceğiniz yerleri bütçenize göre düşünüp iyice araştırmalısınız.


Otel Tutmak Yerine Ev Kiralayın


Otel fiyatları aldı başını gidiyor. Özellikle de tatil zamanlarında otel fiyatları iki katına çıkar. Gideceğiniz tatil yerini belirledikten sonra o bölgede otel bakmak yerine kiralık evlere bakmanız sizin için daha uygun olacaktır. Çünkü evler daha uyguna kiralanıyor. Otellere geceliğine en uygun vereceğiniz miktar 400 iken kiralayacağınız evlerin fiyatları genelde 150 den başlar. Bu yüzden otellerde kişi başı oda parası vereceğinize bir ev kiralayıp daha rahat etmeniz sizin açınızdan daha uygun olacaktır. Airbnb gibi siteler otellere kıyasla daha uygun. Tam donanımlı mutfağa sahip olacağınız için de yiyecek masraflarınız da azalır. Rezervasyon yaparken ek ücretlere ve evin konumuna dikkat edin.


İndirim Sitelerinden Yararlanın


Eskiye kıyasla insanlar kendilerini düşünüp daha çok tatillere gitmeye başladılar. Eskiden tatile gidenlerin sayısı çok fazla yokken son yıllarda bunlar yüksek derecede arttı. Özellikle de yurt dışından gelenlerin sayısı daha da çoğaldı. Bu yüzden tatil için indirim yapan birçok site mevcut. Bu sitelerde uçak bileti, araba kiralama, konaklama, etkinlik ve yemek için her türlü indirimler kampanyalar mevcut. Genellikle yoğun olmayan günlere ve saatlere dikkat edip öyle alın. Dipnotlara dikkat edin.


Ücretsiz Günlerden Yararlanın


Birçok şehirde ayın ya da yılın belirli günlerinde ücretsiz etkinlikler, girişler olur. O günlere dikkat edip kaçırmamaya özen gösterin. Bazı şehirlerde yılın ya da ayın belirli zamanlarında müzelere giriş ücretsiz olur. Bazı şehirlerde de ücretsiz etkinlikler düzenlenir. Bir müzeye girmek, turistlik bir yeri ziyaret etmek veya etkinliklere katılmak oldukça maliyetli. Bu yüzden ücretsiz turistlik yerleri gezmeyi tercih edin ve indirim günlerini de kaçırmayın.


Dışarıda Yiyeceğiniz Yemekleri Sınırlandırın


Biz türk milleti midemize çok düşkünüzdür ve gittiğimiz yerlerde de yiyeceğimiz, içeceğimiz şeylerin fiyatına dikkat etmeden yer içeriz. Bu bazen iyi olsa da bütçemize uygun davranmak en iyisi olur. Gezmek için gittiğiniz yerde yiyeceğiniz şeylere çok fazla para vermektense bir gün daha fazla kalırsınız orada sizin için daha güzel olur. Örneğin gireceğiniz restoranların giriş kısmında her zaman menü olur. O menülere dikkat edip o şekilde girebilirsiniz. Örneğin; A restoranında hamburger 20 TL iken B restoranında 50 TL ise seçeceğiniz A restoranı olmalı. Çünkü ikisi de aynı ürün sadece fiyat farkı yüksek. Tabi gideceğiniz yerin hijyenine de özen gösterin. Her ucuz yere balıklama dalmayın. Neyi neyden yaptıkları belli olmaz.


Uçak Biletinizi Erken Alın


Uçak biletini erken almak yapacağınız en büyük tasarruf olur. Yaz aylarında turistlerin de yoğun gittiği günlerden dolayı uçak biletleri iki katına çıkar. Yoğun olan dönemi de bir kenara bırakıp bir iki ay öncesinden biletinizi almanızı tavsiye ederim. Ayrıca şunu unutmayın ki en uygun uçak biletini gideceğiniz günden 6 hafta önce saat 15.00 da bakıp alın. Bu zamanı ayarlayıp alırsanız ne kadar uyguna aldığınızı siz de fark edeceksiniz.


Kamp Yapın


Otel fiyatlarıyla uğraşmak yerine birkaç ekipman ile doğayla iç içe tatilinizi yapabilirsiniz. Gezmek istediğiniz şehrin kamp yerlerini araştırıp öğrenin ve gereken tüm malzemeyi alın. Bu şekilde cebinizde kalan para daha fazla olacaktır. Ayrıca doğayı seven biri için de oldukça güzel bir tatil olacaktır. Yoğun şekilde kamp kurulan yerlere çadırınızı kurarsanız kolay bir şekilde arkadaş da edinirsiniz. Son zamanlarda kamp yapmak gittikçe arttı. Bu yüzden kamp yapmayı da düşünebilirsiniz.
69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör