Unutkanlık nedir ve belirtileri nelerdir? Unutkanlığa iyi gelen besinler


Son zamanlarda yaygın olarak görülen unutkanlık, beyindeki sistem bozukluğu nedeniyle ortaya çıkar. Alzheimer ve bunama belirtileri olan unutkanlığın birçok sebebi vardır. Aşırı cep telefonu kullanımı, sosyal medya kullanımı, iş streslerinin artması, sorumlulukların artması ve özellikle de dengesiz beslenmenin sonucunda bu rahatsızlık oraya çıkmıştır. Her unutkanlık insan hayatını olumsuz etkiyecek kadar değilse bu hastalık sayılmaz. Çünkü normal şartlarda da bazı şeyleri unutmamız mümkün.


Günlük yaşamda sık karşılaşılan insanların isimlerini unutmak, eşyaların yerini unutmak veya kaybetmek, ocakta yemek yakmak, dışarı çıkarken anahtarları unutmak, konuşma sırasında kelimeleri bulmakta güçlük çekmek gibi sorunlar mevcutsa bu konuda endişe etmeniz gerekir ve doktora gözükmeniz gerekir.


Günümüzde her on kişiden ikisi ağır depresyon dönemleri ile karşı karşıya gelmektedir. Duygusal ve zihinsel travmalara neden olan depresyon; huzursuzluk, sinirlilik, duygusal anlar veya nöbetler gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bu süreç oldukça tehlikelidir.


B12 vitamini vücudun temel ihtiyaçlarından olan bir kaynaktır. Özellikle de kırmızı kan hücresinin üretimi ve sinir dokusunun sağlığı için geçerlidir. Sağlıksız beslenme bu vitaminin eksikliğine sebep olur. Ayrıca vitaminler vücuttan eksildikçe tiroit bezleri çalışmaz ve bu da hormon bozukluğuna sebep olur. B12 vücut tarafından üretilmediğinden takviye gerektiren bir vitamindir.


Unutkanlık Hastalığının Sebepleri

  1. B12 ve D vitamini gibi vitamin eksiklikleri

  2. Düzensiz beslenmek

  3. Tiroid hormon bozukluğu

  4. Uyku düzeni bozukluğu

  5. Stres, depresyon, kaygı bozuklukları gibi psikolojik etkenler

  6. Kafa travmaları

  7. Teknolojik aygıtlarla aşırı meşgul olmak

  8. Eşlik eden kronik rahatsızlıklar

  9. Santral sinir sistemini tahrip eden bazı hastalıklar


Unutkanlığa İyi Gelen Besinler


KIRMIZI ET

B12 vitamini açısından en zengin besin kırmızı ettir. Haftada en az 2 defa tüketilmelidir. Kırmızı eti çok fazla pişirmemeye dikkat edin. Orta pişmiş vitamin açısından daha iyidir.


BALIK

Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan balık, unutkanlığa birebirdir. Uzmanların altını çizerek önerdikleri önemli besin olan balık, sadece unutkanlığa da değil birçok şeye iyi gelir. Özellikle de hamile kadınların, gelişim çağındaki çocukların haftada üç kez tüketmesi gerekmektedir.


CEVİZ, FINDIK, BADEM VE KAJU ÇEŞİTLERİ


Bu çerezler unutkanlığa çok iyi gelir. Günde bir avuç tüketmeniz gerekli özellikle de cevizi.


YABAN MERSİNİ

Yaban mersini içerdiği polifenol maddesi bakımından oldukça zengin olduğu için unutkanlığa çok iyi gelen bir besindir. Aşrıya kaçmadan tüketilmlidir.


61 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör