Verem Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Verem Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Ülkemizde ince hastalık olarak bilinen verem hastalığı, diğer bilinen adıyla tüberküloz, genellikle ilk zamanlarında fark edilmeden ilerleme gösterir. Son elli yıldır tedavisi olan bu hastalık, günümüzde bile insan hayatını tehdit etmeye devam etmektedir. Tüberküloz konusunda uzmanlaşmış doktorlar, ülkemizde kayıtlı 18 binin üzerinde hasta olduğunu belirtiyorlar. Hastalığı taşıyan mikrobun öksürme ve hapşırma sonucunda etrafa yayılmasıyla bulaşan hastalık sebebiyle her yıl dünyada 1 milyonun üzerinde kişi verem hastalığına yakalanmaktadır.

Tüberküloz - Verem Nedir?

Soluduğumuz hava yoluyla akciğerlere yerleşen, kan ve lenf yoluyla tüm vücuda yayılabilecek yeteneği olan verem bakterisinin yol açtığı, mikrobik, biyolojik ve devamlılık gösteren bir hastalıktır. Mikrop genellikle akciğere, bazen de diğer organlara yerleşerek tüberküloz oluşturmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Verem hastalığı çeşitli şekillerde uyarılar verebilir. Özellikle akşam saatlerine doğru ateşin yükselmesi, gece terlemeler, kilo kaybı, iştahsızlık ve halsizlik en bilinen belirtileridir. Hastalığın ilerleyen zamanlarında ise uzun süreli öksürükler, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, ses kısıklığı, göğüste ve sırtta ağrılar görülebilir. Hasta bu belirtilerden yavaş yavaş etkilenir. Genellikle hastalığın ilerleyen evrelerinde öksürük ve ağrılarından şikayeti olanlar mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Hastalığın kesin teşhisi için mikrobiyolojik testler yapılmalıdır. Özellikle teşhis aşamasında Gama Salınım Testi yapılmalıdır.

Kimlerde Görülebilir?

Verem hastalığı olan kişi ile uzun süre aynı ortamda kalanlar, genel yaşam standardının altında bir hayat süre bireyler, sağlık görevlileri, bağışıklık sistemi zayıf kişiler, böbrek yetmezliği olanlar, şeker hastaları ve yaşlılar verme hastalığına dikkat etmelidir.

Verem Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Mikrobun bulaşması sonucunda gelişen enfeksiyon, vücudun direncini kırar ve hastalığın gelişmesine olanak sağlar. Bu enfeksiyonun ilerlemesinin önlenmesi için özellikle yeni doğan bebeklere 2 ay sonra BCG aşısı yapılmalıdır. İlerleyen yaşlarda yapılacak PPD cilt testinin sonucunun negatif olması durumunda, BCG aşısı tekrarlanmalıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tüberkülozun tedavisinde bilinen en etkili yöntem tıbbi ilaçlardır. İstirahat, beslenmeye dikkat etme gibi davranışlar bu hastalığın tedavisinde etkili değildir. Verem teşhisi konulan hastalarda vakit kaybetmeden ilaç tedavisine başlamalıdır. Tedavide kullanılan ilaçlar, hastanın vücudundaki mikrobu zayıflattığı gibi, öksürüğü de yavaşlatmaktadır. İlaç kullanmaya başlayan hasta zamanla hastalığın bulaşıcı etkisinden de kurtulur. Yeterli sürede düzenli ilaç kullanımı sonucunda tedavi başarılı olabilmektedir.

62 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör